Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

O ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε πανηγυρικά στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ

O ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε πανηγυρικά στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ, επιτυγχάνοντας το μεγαλύτερο άθλο του κυπριακού ποδοσφαίρου και τη μεγαλύτερη έκπληξη στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση νίκησε τη Λιόν με 4-3 στα πέναλτι. Τόσο η κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και η παράταση είχαν λήξει 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με γκολ του Μαντούκα στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης, στη ρεβάνς του 1-0 στο «Ζερλάν».
Ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε στο ΓΣΠ μπροστά σε 23.000 φιλάθλους, που δημιούργησαν μία φανταστική ατμόσφαιρα, σπρώχνοντας την ομάδα τους στη μεγάλη πρόκριση.
Ήρωας της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ, Διονύσης Χιώτης, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι.
Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ πανηγύριζαν μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Η είδηση κάνει το γύρο του κόσμου. Τον αγώνα παρακολούθησαν 200 εκατομμύρια τηλεθεατές σε 77 χώρες.